Działalność programowa
Działalność programowa
Hufiec organizuje liczne przedsięwzięcia programowe dla członków hufca oraz dla dzieci i młodzieży niezrzeszonej. Działalność programowa Hufca jest niezwykle rozbudowana, w ciągu roku harcerskiego ma miejsce wiele imprez.
Poza imprezami, których adresatami są harcerze hufiec organizuje przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, są to między innymi:
- Obóz młodzieżowy nad morzem:
- to forma skierowana dla dzieci i młodzieży, w wieku 8 – 16 lat
- jest to obóz pod namiotami,
- obóz jest prowadzony metodą harcerską,
- w programie są elementy typowe dla harcerzy, np. gry terenowe, zawody na orientacje, ogniska etc., a także wycieczki, wyjścia do kina i inne atrakcje w zależności od usytuowania obozu;
- Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Cieszynie – Komenda Hufca jest organizatorem Finałów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od roku 2002, w Domu Harcerza mieści się sztab WOŚP, który co roku zrzesza ok. 100 wolontariuszy, a samemu Finałowi towarzyszą liczne imprezy, cała akcja przebiega we współpracy z Urzędem Miejskim i pod czujnym okiem policji i straży miejskiej;
- Przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju - Betlejemskie Światło Pokoju jest przekazywane przez skautów na całym świecie, symbolizuje miłość, pamięć o drugim człowieku i braterstwo; harcerze z naszego hufca odbierają światło z Częstochowy, Piekar Śląskich, Zakopanego lub Krakowa i przekazują je swoim sojusznikom i przyjaciołom, a tuż przed wigilią organizują przekazanie światła dla mieszkańców miasta; dzięki naszym harcerzom światło dociera do większości gmin naszego powiatu oraz jest przekazywane skautom z Republiki Czeskiej;
Imprezy na stałe wpisane w harcerski kalendarz naszego hufca to:
- Harcerski Start – wrzesień to harcerski start, inauguracja roku harcerskiego – rajd ma miejsce w beskidzie śląskim. Harcerze w czasie pieszej wędrówki sprawdzają swoją orientację w terenie oraz znajomość technik harcerskich, jest to także doskonała lekcja historii. Podczas rajdu zostaje podsumowana całoroczna praca gromad i drużyn.
- Gra Nocna “Cichociemni” to dwudniowa gra przygodowo-historyczna skierowana do harcerzy starszych. Jej pierwsza edycja miała miejsce w 1968 roku.
- Rajd Zuchowy “W Krainie Ducha Lasu” – co roku we wrześniu zuchy spotykają się z Duchem Lasu, który zazwyczaj ma dla nich jakieś specjalne zadanie, pojawienie się Ducha Lasu to znak, że rozpoczął się nowy rok zuchowy.
- Półmetek Harcerski – weekendowe spotkanie drużyn połączone z obchodami Dnia Myśli Braterskiej, będącego dniem urodzin twórcy skautingu – Roberta Baden – Powella, tego dnia skauci na całym świecie składają sobie życzenia, aby uczcić urodziny Naczelnego Skauta Świata.
- Dzień św. Jerzego – patrona harcerzy – 23 kwietnia, z tej okazji w Kościele Św. Trójcy odbywa się harcerska msza święta, z harcerskimi pieśniami i grą na gitarze.
- Rajd Ondraszkowy – celem rajdu jest promocja tradycji ziemi cieszyńskiej i naszego regionu, każdy uczestnik rajdu musi się dogłębnie zapoznać z gwarą cieszyńską i być przygotowanym na dojenie krowy czy tradycyjne darcie pierza, a wszystko to w malowniczej scenerii Wisły lub Ustronia.
- Zlot Hufca – to podsumowanie harcerskiego roku, wtedy wszystkie gromady i drużyny spotykają się na terenie naszego ośrodka obozowego w Drogomyślu, jest to ostatnie wspólne spotkanie przed wakacjami, śpiewy przy gitarze i ognisku nie mają wówczas końca.
- Harcerska Akcja Letnia – to obozy drużyn, biwaki wakacyjne, wycieczki oraz spotkania organizowane przez drużyny,
- uroczystości państwowe – harcerze uczestniczą w uroczystościach państwowych takich jak: obchody rocznicy wydarzeń Pod Wałką w Cieszynie, obchody Konstytucji 3 Maja, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej, obchody rocznicy odzyskania niepodległości;
- imprezy pozahufcowe - harcerze uczestniczą również w imprezach na szczeblu chorągwianym i ogólnopolskim:
- Ogólnopolski Rajd „Arsenał”
- Ogólnopolski Zlot Drużynowych;
- Ogólnopolski Harcerski Rajd Radomski;
- Zlot Młodzieży wolnej od nałogów i nieobyczajnych zachowań “Mokre Stopy”