Projekt "Wiedzieć więcej" był skierowany do kadry naszych środowisk harcerskich - drużynowych, przybocznych i instruktorów. W ramach projektu zostały zorganizowane szkolenia dla poszczególnych grup kadry, m.in. Kurs Drużynowych Harcerskich i Starszoharcerskich "Azymut", Warsztaty dla kadr drużyn "Impuls" czy warsztaty dla opiekunów prób instruktorskich, inspirujące do ciągłego uczenia się i samodoskonalenia - ze szczególnym uwzględnieniem nauki w działaniu. Dzięki tym działaniom możemy stale podnosić jakość i zwiększać skuteczność naszych działań.
Czym jest QUEST? „Bezobsługową grą terenową, polegająca na przejściu nieoznakowanym
szlakiem turystycznym, który za pomocą rymów i licznych zagadek oprowadza się po
wyjątkowych, ale często zapomnianych miejscach. Celem przygody jest odkrycie ukrytego skarbu,
a tym samym poznanie dziedzictwa miejsca, jego zapomnianych legend, podań i historii.” (źródło:
www.questing.pl).
Celem QUESTU stworzonego przez Hufiec Ziemi Cieszyńskiej było przybliżenie legend, podań i
zapomnianych postaci związanych z historią Cieszyna i całego Śląska Cieszyńskiego.
Udział w QUEŚCIE można wziąć w dalszym ciągu. Jeśli tylko jesteś zainteresowany/
zainteresowana odkrywaniem, fascynują Cię zapomniane historie i legendy zapraszamy
na stronę: http://bestquest.pl/quest/quest-sladami- piastow-cieszynskich.html gdzie
zdobędziesz wszelkie informacje, które będą Ci potrzebne do gry oraz pobierzesz kartę
do gry i mini mapkę.
W czasie trwania projektu powstał cykl zbiórek edukacyjnych „W zdrowym ciele zdrowy Zuch”. Sześć zbiórek które przez zabawę uczyły i sprawdzały nabytą wiedzę wiedzę nt. aktywnego trybu życia.
Naszym powodem do dumy stała się nowopowstała gra edukacyjna dla osób w wieku od 4 do 104 lat J Jest ona przeznaczona dla dzieci, które dopiero zdobywają wiedzę. A dla osób doskonale orientujących się w temacie jest świetnym sposobem sprawdzenia swojej wiedzy.
Podczas realizacji projektu Zuchy i ich Rodzice wzięli udział w Festiwalu „W zdrowym ciele zdrowy Zuch”. Wybraliśmy się na całodniową wycieczkę nad Zalew Goczałkowickim, gdzie w pięknych okolicznościach przyrody odbyły się rodzinne zawody sportowe.
Dzięki funduszom otrzymanym na realizację projektu dla Zuchów zakupiliśmy materiały programowe niezbędne do prowadzenia zbiórek, nową chustę animacyjną, dzięki której zuchy jeszcze częściej i chętniej biorą udział w zabawach ruchowych, gry planszowe, które rozwijają zdolność kreatywnego myślenia i poprawiają sprawność fizyczną.
W tym roku Hufiec Ziemi Cieszyńskiej zorganizował obóz harcerski w Pogorzelicy - niewielkiej miejscowości położonej nad Morzem Bałtyckim, na który zaprosił nie tylko dzieci należące do ZHP, ale także osoby niezrzeszone. Przez dwa tygodnie dzieci pod opieką wykwalifikowanej kadry uczyły się samodzielności, rozwijały swoje zainteresowania, zdobywały nowe umiejętności, a przede wszystkim doskonale się bawiły! Uzyskane dofinansowanie pozwoliło nam zakupić nowy sprzęt oraz materiały programowe, dzięki którym nasze zajęcia były jeszcze ciekawsze, a uczestnicy nie mieli prawa się nudzić!
W tym roku odbyła się już XLVII edycja Gry Nocnej "Cichociemni". To gra skierowana do środowisk starszoharcerskich i wędrowniczych z całej Polski, która nawiązuje do historii Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej i jest uzupełniona szeregiem specjalistycznych zadań do wykonania. Misją tego przedsięwzięcia jest podtrzymywanie wiedzy historycznej związanej z działalnością Cichociemnych spadochroniarzy AK, jej popularyzacja wśród środowisk harcerskich, promocja turystyki górskiej, w tym terenów powiatu cieszyńskiego, integracja środowisk harcerskich z całej Polski.