Po zakończeniu I wojny światowej w byłym zaborze austriackim obudziły się do życia wszystkie organizacje społeczne, w tym także harcerstwo. Bowiem ziarno rzucone przed zawieruchą wojenną na Ziemię Śląską zaczęło kiełkować. Utworzyły się nowe drużyny w Karwinie, Łazach, Ostrawie, bazując na doświadczeniach pierwszego drużynowego dh. Romana Pollaka (założyciela w 1912 r. pierwszej drużyny skautowej w Orłowej).
Zamieszanie, jakie nastąpiło po I wojnie światowej, spowodowane tworzeniem się nowych państw narodowych, nie pozwoliło harcerstwu na pełne rozwinięcie skrzydeł.
Po podziale Śląska Cieszyńskiego w 1920 r. harcerze cieszyńscy znaleźli się po obu stronach Olzy. Działalność Związku Harcerstwa Polskiego w Czechosłowacji została wstrzymana aż do 1924 r., kiedy czechosłowackie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zatwierdziło Statut Harcerstwa Polskiego w CSR (HPCz). W tym samym roku zwołano inauguracyjne zebranie organizacyjne pod przewodnictwem dh. drą Wolfa, na którym ukonstytuowały się pierwsze władze harcerskie. Prezesem wybrany został dh dr Jan Buzek, a komendantem HPCz dh Józef Krzysztof.
Rok 1925 charakteryzował się gwałtownym rozwojem drużyn żeńskich, szczególnie w Orłowej, Morawskiej Ostrawie, Dąbrowej, Nowym Boguminie, Bystrzycy i Jabłonkowie. Powstały także nowe hufce: orłowski, karwiński, nowobogumiński, czesko-cieszyński i morawsko-ostrawski. Po rocznej pracy odszedł z HPCz dh Krzysztof. Walne zebranie w dniu 28 maja 1925 r. podzieliło Główną Kwaterę HPO na dwie części: męską i żeńską. Komendantem harcerstwa męskiego został dh Jerzy Trombik (nauczyciel szkoły wydziałowej w Czeskim Cieszynie), a komendantką harcerstwa żeńskiego dh. Genowefa Wróblówna (nauczycielka).
Pierwszy przegląd HPCz odbył się w dniach 28-29 czerwca 1926 r. w Czeskim Cieszynie w ramach I Zlotu Harcerstwa Polskiego w Czechosłowacji.
Nowe władze harcerskie kładły bardzo duży nacisk na szkolenie funkcyjnych (zastępowych, drużynowych), co stało się zaczynem dalszego rozwoju organizacji. Po rocznej pracy ustąpił ze stanowiska komendanta HPCz dh Trombik a na jego miejsce Walne Zebranie wybrało dh Józefa Bcrgera – pastora w Cz. Cieszynie.
Coraz większego rozmachu zaczęła nabierać akcja letnia. Obóz dla zastępowych pod Głuchową, prowadzony przez dh. Jerzego Cymorka i Józefa Piszczka oraz wyprawa grupy harcerzy z d-hem Bergerem na Spisz i Orawę dały początki letnim, obozowym formom wypoczynku.
Wrzesień 1927 r. przyniósł kolejną zmianę kadrową w kierownictwie HPCz. Dh. Genowefa Wróblówna opuściła szeregi harcerek, a na jej miejsce mianowana została dh. Waleria Synowcówna.
Ustawiczne zmiany na funkcjach komendantów były powodem dość nierytmicznej pracy. Poprawę tego stanu przyniósł rok 1928, kiedy na stanowisko komendanta powołano wieloletniego instruktora dh Leona Szmeję, który funkcje tę pełnił do roku 1935. Powstały wtedy nowe drużyny harcerskie w Witkowicach, Frysztacie i Kamiennej. Harcerki i harcerze z HPCz brali udział w Zlocie Narodowym ZHP i Powszechnej Wystawie Krajowej w Poznaniu. Pięciu harcerzy wyjechało na III Jamboree Światowe do Anglii.
Coraz szybszy wzrost drużyn spowodował, iż żeńskie HPCz w 1930 r. zostało podzielone na 5 hufców: orłowski, karwiński, ostrawski, bogumiński oraz czesko-cieszyński. Sukcesywnie rosła liczba kursów instruktorskich.
W 1933 r. Harcerstwo Polskie w Czechosłowacji obchodziło 20. rocznicę założenia I Drużyny im. Tadeusza Rejtana. Historia i działalność HPCz znalazła swoje odbicie w okolicznościowej publikacji pod nazwą „Czuwaj". W tym samym roku komendantką żeńskiego HPCz została nauczycielka dh. Helena Pustówka (Zielinowa). Dużym osiągnięciem było założenie w 1934 r. pierwszej drużyny żeglarskiej w Morawskiej Ostrawie. Nie zabrakło też harcerek i harcerzy na Światowym Zjeździe Młodzieży Polskiej z Zagranicy w Warszawie.
Wraz ze zmianą komendanta Hucz, którą to funkcję przejął dh Józef Piszczek, nastąpił dla harcerek i harcerzy okres przygotowań do Jubileuszowego Zlotu Światowego Skautingu. Odbył się on w dniach 10 - 24 lipca 1935 r. w Spale. HPCz reprezentowało 498 osób.
Reorganizacja przeprowadzona w 1936 r. spowodowała przemianowanie Głównej Kwatery Męskiej i Żeńskiej na Główną Komendę Harcerek i Harcerzy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych CSR zatwierdziło nowy statut HPCz. Funkcję komendanta objął dh Karol Raszka.
Skomplikowana sytuacja polityczna, oziębienie stosunków pomiędzy władzami Polski i Czechosłowacji nie sprzyjały rozwojowi drużyn harcerskich. Mimo tego młodzież polska zamieszkująca Zaolzie mogła kontynuować działalność harcerską, krzewić miłość do kraju ojczystego, patriotyzm oraz tradycję ZHP.