Ruch harcerski wśród dziewcząt w Cieszynie zapoczątkowany został w 1920 r. przez Wandę Prażamowską. Założyła ona l Drużynę im. Emilii Plater, w którejej pełniła funkcję drużynowej. Po niej funkcję tę objęła Janina Golachowska, a następnie Cicnciałówna. Drużyna należała do Chorągwi Krakowskiej.
Drużyna urządziła w 1920 r. kolonie w Wiśle i Końskiej. W następnych latach rozwinęła się do takich rozmiarów, że zaszła potrzeba utworzenia następnej drużyny. Utworzył się także Hufiec Żeński, na którego czele stanęła dh. Obracajówna. Po niej do 1925 r. Hufcem kierowała dh. Helena Błachutówna. W 1925 r. zorganizowano w Wiśle kolonię połączoną z kursem zastępowych.
W 1926 r. komendę Hufca objęła dh. Pietraszewska, a po niej dh. Pisłówna. W 1929 r. komendę objęła dh. Helena Dyrnianka, która w 1930 r. przekazała Hufiec dh. Annie Sikorzance.
Hufiec co roku urządzał kolonie i obozy z których wyróżniły się: w Jasienicy, Porzeczu i Horoszowej. Harcerki przy tych okazjach zwiedziły Warszawę, Wilno i Druskienniki. Szczególnie wspominany był obóz w Horoszowej nad Dniestrem, skąd urządzano liczne wycieczki m.in. do ruin zamku Chocimskiego, gdzie harcerki składały przyrzeczenie. W drodze powrotnej z obozu zwiedzono także Lwów.
Delegacje harcerek uczestniczyły w znaczących imprezach takich jak: Wystawa Powszechna w Poznaniu, Zlot Narodowy oraz światowy zlot skautowy Jamboree w Anglii.
W 1930 r. Żeński Hufiec Cieszyński liczył 3 drużyny harcerek.
DRUŻYNY ŻEŃSKIE HUFCA CIESZYN
- I Drużyna śni. Emilii Plater – drużynowa dh. Wanda Gawlasówna. Działała przy Seminarium Nauczycielskim.
- II Drużyna im. Królowej Jadwigi – drużynowa dh. Helena Buszkówna. Działała przy Gimnazjum Klasycznym.
- III Drużyna im. Marii Konopnickiej drużynowa dh. Władysława Martynkówna. Działała przy Sem. Nauczycielskim.
Opracowano na podstawie publikacji „HARCERSTWO ŚLĄSKIE 1920 – 1930”. Wydawnictwo zbiorowe, która ukazała się nakładem Zarządu Śląskiego Oddziału ZHP w 1931 r.