facebook
Instruktorskie s³owo


Jaki powinien byæ instruktor?

Moim zdaniem instruktor powinien byæ bohaterem dnia dzisiejszego. Instruktor nie patrzy wstecz, lecz ka¿dego dnia wypatruje nowych szczytów do zdobycia, równocze¶nie potrafi wyci±gn±æ wnioski z pope³nianych b³êdów.

Instruktor nie jest idea³em i zdaje sobie z tego sprawê, jednak dziêki nieustannemu rozwojowi d±¿y do pokonywania barier i s³abo¶ci.

Instruktor - bohater, powinien przede wszystkim na swojej drodze dostrzegaæ innych, wspieraæ ich i byæ wzorem. Swoim do¶wiadczeniem, zdobyt± wiedz± i umiejêtno¶ciami powinien umieæ siê dzieliæ.




Kim dla mnie jest instruktor?

Dla mnie Instruktor ZHP, jest to osoba o wielu piêknych twarzach. Z jednej strony dbaj±ca o swój rozwój, a z drugiej odpowiedzialna za rozwój ludzi wokó³ siebie. 

Instruktor nie powinien patrzeæ na to co ju¿ jest i zachwycaæ siê rzeczywisto¶ci±, lecz jego zadaniem jest wybieganie w przysz³o¶æ i ci±g³e d±¿enie do idea³u. 

To cz³owiek, który potrafi siê pogodziæ z pora¿k± i wyci±gn±æ z niej wnioski. Powinien pomagaæ w osi±gniêciu sukcesu w ¿yciu wszystkim tym, których spotka na swojej drodze. 

A co najwa¿niejsze dla mnie jest to osoba, dla której idea³y nie s± spisane na kartce w szufladzie, tylko zakorzenione w jego sercu.






Po czym poznaæ dobrego instruktora?

Jest przede wszystkim dobrym cz³owiekiem. "Dobry cz³owiek, choæby wiele razy upada³, znajdzie si³ê, ¿eby wstaæ. T± si³± s± jego dobre uczynki wobec innych". Dobry instruktor nie dba tylko o siebie, ale tak¿e o ludzi, za których staje siê odpowiedzialny sk³adaj±c Zobowi±zanie Instruktorskie. 

Dobry instruktor patrzy na ¶wiat nie tylko swoimi oczyma, ale tak¿e oczyma innych, musi patrzeæ z wielu perspektyw, ¿eby umieæ obiektywnie oceniæ to co dzieje siê wokó³ niego.

Dobry instruktor jest odwa¿ny, nie boi siê ¶wiata, które nie raz wydaje siê nam straszne i z³e. Szuka odpowiedniej drogi uparcie d±¿±c do wyznaczonego celu. A te cele potrafi sobie stawiaæ na co dzieñ. 

Dobry instruktor wie, ¿e nie jest i nigdy nie bêdzie idealny. Dlatego w³a¶nie ceni sobie nieustanna prace nad sob±, która jest wpisana w jego instruktorsk± ¶cie¿kê rozwoju.

Dobry instruktor nigdy nie staje w miejscu. Ci±gle dzia³a, uczy siê, nabywa do¶wiadczenie. A tym wszystkim dzieli siê z innymi, wychowuj±c kolejne pokolenia instruktorów.





Jaki jest idea³ instruktora?

Idea³ jest szczytem doskona³o¶ci, celem d±¿eñ. Ka¿dy mo¿e d±¿yæ do czego¶ innego. Ka¿dy mo¿e wyznaczyæ w³asny system warto¶ci. Ka¿dy ceni co¶ innego u drugiego cz³owieka. Ka¿dy subiektywnie okre¶la dobre cechy. Ka¿dy na swój sposób prze¿ywa w³asne osi±gniêcia. Ka¿dy w pewien sposób mo¿e byæ wzorem dla innych. Uwa¿am, ¿e idea³ instruktora jest indywidualny dla ka¿dego. Nie mo¿na go jednoznacznie okre¶liæ i sprecyzowaæ. Ka¿dy nosi w sobie idea³.





Dlaczego warto zostaæ instruktorem?

Bycie instruktorem to co¶ wiêcej ni¿ bycie harcerskim wychowawc±. To droga, któr± mo¿na kroczyæ. Niezwykle trudna, krêta, nieraz bardzo mêcz±ca. Ale od innych dróg ró¿ni siê tym, ¿e ma wyra¼ny cel i ¿e zawsze pnie siê w górê.

¯ycie instruktora jest niesamowit± przygod±, która dzieje siê w³a¶nie na takiej drodze. Instruktor zawsze dostrze¿e potencja³ tam, gdzie zwyk³y cz³owiek przeszed³by obojêtnie. Znajdzie rozwi±zanie w ka¿dej trudnej sytuacji. A wraz ze swym baga¿em do¶wiadczeñ i siln± determinacj± daje przyk³ad tym, którzy chcieliby tak jak on przecieraæ instruktorskie ¶cie¿ki.